Mbretërit e Europës: Real Madrid fiton UEFA Champions League për herë të 15

Skuadra e Carlo Ancelotti-t ka shkruar sërish historinë duke fituar UEFA Champions League për hetë të 15-të.

Dani Carvajal filloi argëtimin në finalen e Ligës së Kampionëve për Real Madridit dhe Vinicius Jr e vulosi atë, dyshja shënoi nga një gol ndërsa Los Blancos përfundoi me.një tjetër Kupë Evropiane, pavarësisht se dhuroi në një paraqitje kryesisht të vakët.

Rezultati ishte bllokuar për më shumë se 70 minuta, por Madridi gjeti rrjetën vonë dhe e mbylli ndeshjen me fitoren 2-0.

Dortmundi pati shansin e parë të madh me Karim Adeyemi. Ata mund të kishin shënuar sërish pak kohë më pas, por Niclas Fullkrug ishte i pafatë me shtyllën.

Madridi krijoi pak në pjesën e parë dhe i mbylli 45 minutat e pata pa gjuajtje në portë. Në fund, atyre u duhej vetëm një shans. Carvajal shfrytëzoi këndoren e Toni Kroos, duke shënuar me kokë për t’i dhënë Los Blancos një epërsi 1-0 në 20 minuta lojë.

Loja u hap menjëherë më pas. Vinicius siguroi fitoren, duke marrë me hapa të shpejtë pasimin e Jude Bellingham dhe duke shënjestruar në këndin e poshtëm për të vulosur trofeun e 15-të të Ligës së Kampionëve të Madridit.